Ogólnikowo

Ostatnimi czasy na rynku sportowym pojawił się zupełnie niespodziewanie nowy trening – crossfit. Ten zaczerpnięty z USA sport, pomimo ogromnego wysiłku, jaki należy włożyć w tego typu ćwiczenia cieszy się niesłabnącą popularnością wśród osób pochodzących z różnych środowisk. Na czym polega fenomen crossfitu?

Crossfit to oryginalny trening siłowy wymyślony przez Grega Glassmana i początkowo sprecyzowany dla amerykańskiej armii. Ogólne ćwiczenia siłowe – podciąganie, podnoszenie ciężarów, biegi, rozciąganie, miały zapewnić żołnierzom sprawność fizyczną i przygotować ich na każdą ewentualną niedogodność. Trening ten okazał się jednak tak inspirujący a także przynosił tak szybkie rezultaty, iż szybko przejęły je służby mundurowe w innych krajach, a później także zwykli obywatele. Nic dziwnego. Dzięki crossfitowi poprawiamy wydolność naszego organizmu, zwiększamy odporność i stajemy się pewniejsi naszego ciała. Crossfit, dzięki pokonywaniu własnych ograniczeń i biciu rekordów sprawia, że stajemy się także bardziej pewnymi siebie osobami. Jest to sport dla ambitnych, ponieważ jedynie dzięki determinacji możemy z radością wykonywać mordercze treningi.

Ćwiczenia odbywają się w salach nazwanych z angielskiego box crossfit. Czym różnią się one od zwykłych siłowni? Otóż są to miejsca urządzone w bardzo surowym stylu, w których nie ma pięknych kolorów, dużych luster i ekskluzywnego sprzętu. Znajdziemy tutaj za to to, co niezbędne: hantle, ciężary, a zamiast ekskluzywnego sprzętu opony, który możesz toczyć na czas. Wystrój taki odpowiada idei powrotu do źródeł – natury ćwiczeń crossfit bazujących między innymi na kalistenice. Drugi ważny termin to WOD – workout of the day, czyli trening dnia, zestaw ćwiczeń wybranych na dany dzień przez trenera. Czym różni się od zwykłego planu? Otóż nie jest on stały. Różni się długością wykonywania ćwiczeń, ich kolejnością i składem. Dzięki tak zróżnicowanemu planowi nigdy nie nudzimy się na zajęciach i częściej przychodzimy na treningi.