Ogólnikowo

 

Turbosprężarka to obecnie jedna z najbardziej popularnych części umieszczanych w samochodach przy silniku. Jak się okazuje, jej zastosowanie jest nie tylko bardzo ekonomiczne, ale również ekologiczne, co z kolei przekłada się na sprawną, wygodną jazdę. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że niewłaściwie eksploatowane auto może doprowadzić do awarii wspomnianej części. Każda naprawa turbosprężarek to z kolei kolejne koszty dla właściciela auta, dlatego dla własnego dobra powinniśmy odpowiednio zatroszczyć się o używany na co dzień pojazd. Jeśli nie wiemy, czym dokładnie są sprężarki klimatyzacji czy wspomniane już wcześniej turbosprężarki, powinniśmy już podczas zakupu auta zapoznać się z najbardziej podstawowymi pojęciami.

 

Kiedy naprawiać, a kiedy wymieniać

Okazuje się, że regeneracja turbosprężarek nie zawsze jest rozwiązaniem idealnym. Jeśli nasz samochód uległ awarii, powinniśmy jak najszybciej odstawić go do sprawdzonego i profesjonalnego warsztatu samochodowego. Tylko doświadczony mechanik o odpowiednik kwalifikacjach może stwierdzić, czy warto wymienić turbinę na nową, czy może lepiej poddać starą część tak zwanej regeneracji. By uniknąć problemu, trzeba oczywiście przede wszystkim zdawać sobie sprawę z tego, jakie czynniki czy też elementy źle oddziałują na eksploatowane auto. Innymi słowy – musimy wiedzieć, jakie są najczęstsze przyczyny awarii turbosprężarek. Tylko wtedy będziemy mogli sukcesywnie takich uszkodzeń unikać.

Najpopularniejsze przyczyny awarii turbosprężarek

Choć niewielu kierowców zdaje sobie z tego sprawę, bardzo często to my jesteśmy odpowiedzialni za różnego rodzaju awarie samochodowe. Warto zatem wiedzieć co robić, by takich sytuacji unikać. Przyczyną awarii może być na przykład niewłaściwy poziom oleju, dlatego każdy kierowca jest zobowiązany do kontrolowania jego poziomu. Trzeba również zauważyć, że olej lepszej jakości pozytywniej wpłynie na auto.

Do awarii turbiny prowadzą również różnego rodzaju zanieczyszczenia, które przedostają się do silnika. Okresowe wizyty u mechanika mogą wykazać, czy regeneracja części jest na daną chwilę potrzebna. Jeśli zbagatelizujemy problem (na przykład to, że silnik wydaje dziwne, niepokojące dźwięki), możemy uszkodzić turbosprężarkę na dobre. W takich sytuacjach konieczna jest niestety wymiana, która przynosi ze sobą dość duże koszty do pokrycia.

Warto oczywiście pamiętać o wszystkich zaletach turbosprężarek. Niemniej jednak niewłaściwe obchodzenie się ze wspomnianą wcześniej częścią może uszczuplić zawartość naszego portfela. Jeśli mamy taką możliwość, lepiej turbinę odpowiednio zregenerować. W skrajnych przypadkach należy zakupić nową część. Tę ostatnią znajdziemy dzisiaj nie tylko w profesjonalnych warsztatach samochodowych, bowiem nowe i używane turbosprężarki proponują nam również specjalistyczne sklepy (zarówno te tradycyjne, jak i te internetowe).

By dobrze dbać o turbinę, należy przestrzegać kilku głównych zasad. Znaczenie ma przede wszystkim poziom oleju oraz jego rodzaj (warto zadbać o jakość płynu).