Ogólnikowo

Metal bez wątpienia jest materiałem niezwykle podatnym na obróbkę mechaniczną, materiałem plastycznym, który pozwala wykorzystać swoje możliwości na wiele sposobów. Jednocześnie jednak jest to materiał trwały i odporny na uszkodzenia i niekorzystne warunki pogodowe, dzięki czemu jest on tak niezwykle popularny.

 Najczęściej wykorzystywany jest przez przedsiębiorstwa do produkcji takich wytworów jak:  kraty wema, siatka cięto ciągniona, drut ocynkowany, siatka pleciona, stopnie wema czy kraty zgrzewane, czy stalowe liny, które odnajdują w naszym codziennym życiu szereg zastosowań. Drut ocynkowany, choć niepozorny może ochronić nad dom, przed grożącym pożarem uderzeniem pioruna, dzięki zamontowaniu go w tak zwanej instalacji odgromowej. Siatka pleciona z kolei, ze względu na różnorodne układy drutów okrągłych, falowanych, czy o splocie płóciennym odnaleźć może zastosowanie zarówno w lekkich, jak i mocniejszych konstrukcjach. Najczęściej siatki te stosowane są jako element wypełniający bramy, furtki, przęsła ogrodowe,  czy balustrady. Innym zastosowaniem jest zastosowanie siatek w produkcji koszów, kontenerów, osłon maszyn i urządzeń, klatek hodowlanych i kojców, elementów wentylacyjnych, sit i przesiewaczy. Jak więc widać ich zastosowanie jest nieomal nieograniczone. 

Podobnie kraty wema cechują się trwałością, odpornością i szerokim zastosowaniem, ze względu na moc i różnorodne gatunki i wzory na nich wytłaczane. Umożliwiają one chodzenie w pionie i poziomie, co oznacza, że zastosować je można we wszelkiego rodzaju zakładach przemysłowych, suwnicach i torach podsuwnicowych, a także w budowie chodników, kładek i mostów, a także wszelkiego rodzaju przykryć kanałów, co wpływa na nasze bezpieczeństwo. Co więcej kraty cechują się niezwykle łatwym montażem i demontażem, co z pewnością wpływa pozytywnie na ich odbiór. Oczywistym jest stosowanie ich do produkcji schodów krętych i prostych, bardziej i mniej stromych, a także balustrad. Mniej znane szerszemu gronu zastosowanie, czyli rola dekoracyjna krat polega na ich wykorzystywaniu w formie elementu scenograficznego, podczas imprez kulturalnych, czy pokazów, ponieważ krata doskonale sprawdzi się jako scena, wybieg czy podest, który jest trwały i łatwy w demontażu.