Ogólnikowo

Wybierając się na wakacje bardzo często zatrzymujemy się w hotelu, ponieważ jest to najwygodniejsza forma nocowania poza domem podczas urlopu. Każdy obiekt posiadający status hotelu może ubiegać się o przyznanie znanych wszystkim gwiazdek. Im więcej tych ostatnich, tym większy jest oczywiście standard danego hotelu. Na standard danego obiektu wpływa wiele czynników, takich jak chociażby stan budynku (wewnątrz i na zewnątrz), wyposażenie wewnętrzne i zewnętrzne czy umiejętności zatrudnionej obsługi. Co ciekawe, wcale nie tak łatwo przekonać instytucje nadające gwiazdki do tego, iż nasz obiekt rzeczywiście zasługuje na kolejne nagrody.

Stan obiektu hotelowego

Na standard hotelu z pewnością wpływa jego wygląd. Duży wpływ na walory estetyczne ma chociażby elewacja zewnętrzna, która jako pierwsza przyciąga wzrok gości po przybyciu do hotelu. Niemniej ważna jest oczywiście elewacja wewnętrzna. Co ciekawe, standard hotelu jest w tym kontekście ważny nie tylko z powodów estetycznych, ale również z powodów szeroko pojętego bezpieczeństwa. 

Wyposażenie hotelu

Na wyposażenie obiektu hotelowego składa się wiele elementów. W każdym pokoju bez względu na standard powinny znaleźć się takie meble jak łóżka, komody na ubrania czy szafki nocne. Oczywiście w zależności od normy hotelu meble mogą być mniej lub bardziej estetyczne. Jeśli chodzi o hotelowe noclegi Leszno czy Warszawa to przykłady miast, w których możemy znaleźć interesujące hotele z bardzo dobrym wyposażeniem. Gościom bardzo często oferowane są w cenie czyste ręczniki oraz kosmetyki do kąpieli. W pokojach o wyższych standardach znajdują się barki z alkoholem czy nawet lodówki z przysmakami. W części wspólnej do dyspozycji gości mogą być różne obiekty rekreacyjno-usługowe. Na przykład restauracje, salony spa, siłownie czy sale konferencyjne. Im bardziej nowoczesny jest hotel, tym tego typu obiektów jest oczywiście więcej. 

Umiejętności zatrudnionej obsługi

Na standard hotelu wpływa również zatrudniona obsługa. Osoby pracujące w recepcji czy restauracji powinny posiadać przynajmniej średnie wykształcenie. W niektórych obiektach musi to być wykształcenie wyższe i ukierunkowane na branżę hotelową. Nie bez znaczenia są w tym kontekście również umiejętności lingwistyczne. Im wyższy standard hotelu, tym większa kompetencja pracowników w tym zakresie. Co ciekawe, w pięciogwiazdkowych hotelach z pracownikami można porozumieć się nawet w kilkunastu językach obcych. Znajomością dodatkowego języka wykazują się nie tylko recepcjoniści czy pracownicy dodatkowych obiektów położonych na terenie hotelu (restauracje, obiekty rekreacyjne), ale również zwykli pracownicy (m.in. kucharze, osoby sprzątające). 

Dodatkowe udogodnienia dla gości

Małe hoteliki to zazwyczaj nieduże obiekty budowlane, w których znajdziemy recepcję i dostępne pokoje. Im większy jest standard hotelu, tym więcej dodatkowych atrakcji znajdziemy na jego terenie. W dużych i nowoczesnych hotelach nie może zabraknąć wspomnianych już wcześniej restauracji czy siłowni. Bardzo często gościom udostępnione zostają obiekty spa, baseny, sauny czy salony fryzjerskie. Wszystkie dostępne usługi zwiększają standard hotelu i przyciągają gości spragnionych wypoczynku. Niektóre hotele są tak oryginalne, ciekawe i przyjemne, iż można w nich spędzić cały urlop. Niestety wysoki standard to również wysoka cena. Z reguły osoby średniozamożne nie mogą sobie pozwolić na dłuższy urlop w takich obiektach hotelowych. Niemniej jednak bez problemu można dziś znaleźć hotele w dobrej cenie, które jednocześnie spełnią nasze standardy pod względem bezpieczeństwa i estetyki.