Ogólnikowo

W różnych gałęziach przemysłu mamy do czynienia z rzeczami o których przeciętny człowiek nie ma najmniejszego pojęcia. Mechanizacja rynku produkcji nastąpiła już kilkadziesiąt lat temu. Dzięki postepowi technologicznemu jesteśmy w stanie bez najmniejszych problemów produkować masowo najróżniejsze przedmioty, które towarzyszą nam w codziennym życiu. Zaprojektowanie technolgii, które w znacznej mierze odciąży człowieka podczas produkcji, wymaga dużego nakładu pracy. Projekty sprzętu oraz zagospodarowania hal produkcyjnych pochłaniają wiele wysiłku. A wszystko po to, aby ciężka praca zwróciła się z wielokrotnym zyskiem. 

 W przemyśle wiele zależy do maszyn. Jest to paradoks, że wykonują one pracę, do której człowiek nie jest zdolny, lub zajęłoby mu to dużo więcej czasu niż maszynie, ale koniec końców sprzęt do tego niezbędny wyszedł spod ręki ludzkiej. Dzisiaj wszelkie roboty używane na co dzień w produkcji przemysłowej muszą być najczęściej wielofunkcyjne. Tak na przykład przy budowie samochodu potrzeba robotów i manipulatorów, które będzie można przystosować do działania na innej płaszczyźnie jeśli produkcja danego modelu będzie wstrzymana. Maszyny umożliwiają człowiekowi produkcję na skalę masową. Dwudziesty pierwszy wiek przyniósł wzrost potrzeb zwykłego człowieka, ale również pozwolił na dynamiczny rozwój technologiczny, dzięki któremu te potrzeby mogą być zaspokojone. 

Co to są malipulatory przemysłowe i do czego służą w codziennej produkcji ?

Manipulatory to jedne z podstawowych narzędzi wyposażenia hali produkcyjnej w wielu gałęziach przemysłowych. Co to właściwie jest? Wyobraźmy sobie co kryje się pod dachami olbrzymich hal produkcyjncyh. W wielu z nich znajdują się ogromne, bardzo ciężkie części, które należy razem zespolić, aby powstały użyteczne produkty. Do przenoszenia takich części nie wystarczy siła zwykłych ludzkich rąk. Transposrt ręczny  http://www.dalmec.pl/wspomaganie,242.html umożliwia wyposażenie hali produkcyjnej w manipulator, który odciąży pracownika w takcie produkcji związanej z transportem ciężkich i dużych elementów. Takie „podręczne ramiona” są używane w wielu gałęziach rynku przemysłowego, takich jak rynek: 

budownictwa

tekstylii

drewna

chemiczny

elektromechaniczny

odlewnictwa

motoryzacji

mechaniki

opakowań

żywności

Manipulatory są przystosowane do przenoszenia zarówno małych przedmiotów, jak i tych bardzo dużych i ciężkich. Do obsługi manipulatora pomocnego w transporcie ręcznym niezbędna jest obecność i kontrola człowieka. To pracownik hali produkcyjnej kontroluje pracę manipulatora. Ramię jest tylko narzędziem, które pomaga w przenoszeniu, jednak musi być obsługiwane przez człowieka. Dzięki temu jest ono bardzo użyteczne i uniwersalne. Zaprogramowane roboty wymagają nowego programu, jeśli chcemy zmienić ich pracę, natomiast manipulatory mogą być z łatwością używane do różnych czynności w czasie produkcji.