Ogólnikowo

 

Narzędzia pneumatyczne zdobywają coraz większą popularność wypierając znane nam dotychczas narzędzia automatyczne zasilanie energią elektryczną. Pytanie tylko dlaczego. Co w nich jest takiego niezwykłego?

W ostatnich czasach zauważamy wokół siebie wszechogarniający minimalizm. Każde ze znanym nam dotąd przedmiotów użytku codziennego ma teraz swój mniejszy, poręczniejszy odpowiednik. Tak samo też stało się w środowisku narzędzi automatycznych. Mniejsze rozmiary sprawiają, iż ich przechowywanie i transport jest zdecydowanie łatwiejszy, niż wcześniej. Wielkie szlifierki, które niegdyś zajmowały duże powierzchnie i były używane jedynie w większych zakładach, teraz możemy śmiało używać nawet w domu. Jednak nawet te niewielkie, wykorzystujące energię elektryczną nie mogą być do końca pewne swojej pozycji. Zaczynają je bowiem wypierać szlifierki pneumatyczne. 

Ich zdecydowanymi walorami jest brak zasilania prądem. Zamiast tego wykorzystano sprężone powietrze, jest ono o wiele tańsze i bezpieczniejsze. Brak elektryczności zmniejsza ryzyko powstania iskier, a już z cała pewnością wyklucza zwarcie. Nie musimy się więc obawiać bezpośredniego kontaktu z prądem, który przecież może mieć tragiczny finał. Szlifierki pneumatyczne mają często wbudowany specjalny system chłodzący, dzięki któremu nie dochodzi do iskrzenia, a zatem mogą być używane w każdych warunkach. Nie sprawiają zagrożenia wybuchu, gdy mogą ulatniać się opary gazu, ani spięciem podczas pracy w miejscu występowania wody, np. podczas opadów.

Klucz pneumatyczny http://www.3arm.pl/seria-4,860.html kojarzony dotąd ze sprzętem podpiętym do wielkich kompresorów, ładowanych oczywiście energią elektryczną zmieniły się w małe i poręczne. Podczas pracy przy skręcaniu jakichkolwiek konstrukcji, czy wymianie kół nie musimy już przejmować się plączącym się pod nogami kablem. Do tej pory starczył moment nieuwagi do potknięcia i wypadku. Najbardziej przydatny przy każdej z pracy z jakimkolwiek narzędziem okazuje się balanser. Jego rola polega na podtrzymywaniu narzędzia naszej pracy, dzięki czemu mięśnie nie ulegają zmęczeniu, a ryzyko kontuzji, czy wypadku spada.